Placki warzywne

Warzywa odgrywają niezwykle istotną rolę w mojej codziennej diecie oraz przy tworzeniu przepisów. Lubię jak serwowane przeze mnie dania są nie tylko smaczne, ale i kolorowe, pełne warzyw. Dziś przygotowałam dla Was prosty przepis na pyszne placki warzywne, których bazą są warzywa korzeniowe. 

 Przepis powstał we współpracy reklamowej w ramach kampanii Moc Polskich Warzyw.

Moc Polskich Warzyw odkryjesz na stronie www.mocpolskichwarzyw.pl

Trochę o warzywach, które wykorzystałam do mojego przepisu:

SELER
Seler to warzywo korzeniowe spokrewnione między innymi z marchwią i pietruszką. Najczęściej spotkać można selery korzeniowe oraz naciowe. Korzeniowe są cenione ze względu na intensywny smak i aromat, który nadają przygotowanym daniom. Te popularne warzywa dostępne są w sklepach przez cały rok!
Zawarte w selerach wielocukry są dobrą pożywką dla szczepów bakterii probiotycznych. Dieta uboga w warzywa i owoce sprzyja namnażaniu się patogennych mikroorganizmów. Regularna podaż włókna pokarmowego stymuluje zachowanie równowagi mikrobiologicznej jelit i przewagę przyjaznych szczepów.  
Seler jest produktem niskokalorycznym, dlatego jest tak dobrym wyborem dla osób odchudzających się. Podawany w formie surowej, pieczonej czy gotowanej zapewni uczucie sytości bez nadmiaru kalorii.
 
MARCHEW
To niezwykle popularne, a przede wszystkim lubiane krajowe warzywo. Jej pomarańczowy korzeń jest nie do pomylenia z żadnym innym warzywem. Niewiele osób jednak wie, że marchew występuje w wielu odmianach barwnych od białego, przez żółty, pomarańczowy aż do ciemnofioletowego. Wszystkie zaś pachną i smakują jak wersja podstawowa, czyli pomarańczowa!
Marchew można podawać na różne sposoby od surowej, po tartą, zasmażaną, gotowaną, mrożoną, kiszoną, marynowaną, jako sok czy nawet jako główny składnik ciasta. Ciekawostką jest, że marchew jest blisko spokrewniona z selerem.
Marchew jest niezwykle bogata w beta karoten czyli prowitaminę A. Warto pamiętać, że podając marchew z odrobiną oliwy czy innym tłuszczem, zwiększa się dostępność tej witaminy. Warzywo to jest także źródłem witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy E.
 
PIETRUSZKA
Pietruszka to warzywo korzeniowe spokrewnione z selerem i marchwią. Wykorzystywana zarówno kulinarnie, jak i w przemyśle farmaceutycznym z uwagi na zawartość leczniczych olejków eterycznych.
W kuchni wykorzystuje się zarówno korzeń jak i nać pietruszki. Powstały nawet osobne odmiany uprawiane na dobrze rozwinięty korzeń jak i te uprawiane ze względu na atrakcyjną formę liści. Ciekawostką jest, że nać pietruszki jest niezwykle zasobna w witaminę C, a jej zawartością przewyższa zarówno cytrynę, jak i paprykę! Niestety z uwagi na bardzo niewielkie porcje natki pietruszki dodawane do potraw nie ma ona dużego znaczenia w uzupełnianiu niedoborów tej witaminy.
 



Placki warzywne
Składniki:
na 15 sztuk
 
1 średniej wielkości marchewka
1 średniej wielkości pietruszka (korzeń)
2 ziemniaki
1 cebula
kawałek selera 
2 ząbki czosnku
1 mały pęczek szczypiorku
2 jajka
1 łyżeczka ziół prowansalskich
pieprz, sól do smaku
2 łyżki kaszy manny
3-4 łyżki mąki orkiszowej lub pszennej 
olej rzepakowy do smażenia 

Cebulę i czosnek drobno posiekaj. Marchew, pietruszkę, seler i ziemniaki obierz i zetrzyj na tarce o grubych oczkach, przełóż na 5 minut na sitko i odciśnij z nadmiaru soku.

Warzywa przełóż do miski, dodaj jajka, przyprawy do smaku, drobno pokrojony szczypiorek, kaszę mannę i mąkę. Wymieszaj wszystkie składniki. Konsystencję ciasta możesz regulować dodając więcej mąki. Powinna być spójna. 

Na patelni rozgrzej olej, nakładaj małe porcje ciasta i smaż placki z obu stron na złocisto. Odsącz je na papierowym ręczniku. Podawaj z ulubionym sosem, np. jogurtowym lub czosnkowym. 

 

„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

 

Share on Google Plus

Autorka: Tysia Gotuje

Cieszę się, że tu jesteś i mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie. Jeżeli skorzystałeś z mojego przepisu zachęcam do wysłania zdjęcia potrawy na tysiagotuje@gmail.com . Zdjęcie za Twoją zgodą opublikuję w galerii Czytelników na Facebooku.
    Komentarze

0 comments:

Prześlij komentarz