Śledzie po tatarsku

Śledzie w sosie tatarskim to pomysł na pyszną przekąskę. Wspaniale sprawdzą się zarówno na świątecznym jak i imprezowym stole. Świetnie pasują również do pieczonych ziemniaków lub ugotowanych w mundurkach. Dlatego z powodzeniem możecie przygotować je na obiad. Dzisiaj mam właśnie dla Was tę drugą opcję. Poniżej znajdziecie przepis na fantastyczne pieczone cząstki ziemniaka i śledzie w sosie tatarskim. 

Śledź – najpopularniejsza ryba w Polsce

Gdyby śledzi nie było tak dużo i nie były takie tanie, byłyby uważane za rarytas większy niż kawior czy homary – mawiał Bismarck. Wzięliśmy to sobie do serca: śledź w Polsce jest najpopularniejszą rybą.

W naszych domach króluje nie tylko na wigilijnych stołach lub w dni postne. Zajadamy się śledziami również na co dzień, statystycznie na osobę spożywamy rocznie ponad 2 kg. Są zdrowe i pełne wartości odżywczych, a przy tym w najmniejszym stopniu zagrożone zanieczyszczeniem metalami ciężkimi. Śledzie to ryby pelagiczne,  zamieszkują w morzu strefę z dala od dna morskiego oraz brzegów.

Sezon na śledzia

Śledzie łowi się prawie przez cały rok. W maju popularne matiasy, czyli młode ryby przed pierwszym tarłem, od lipca do września – śledzie tłuste i słone z mleczną ikrą, a od października – najchudsze ryby.

Od wstąpienia Polski do UE połowy ryb na Bałtyku są limitowane. W zależności od sezonu limity połowu bywają podnoszone lub zmniejszane, na niektórych łowiskach wprowadza się całkowity zakaz. W 2018 roku flota polska w sumie złowiła rekordowe około 50 tys. ton. W 2020 roku limit przyznany Polsce to niespełna 39 tys. ton.




Składniki:
 
śledzie po tatarsku:
1/2 kg wymoczonych filetów śledziowych - matiasów 
1 cebula
1 mały słoik marynowanych grzybków (np. pieczarek)
3-4 średniej wielkości ogórki konserwowe
3 łyżki gęstej kwaśnej śmietany
2-3 majonezu 
2 łyżeczki musztardy francuskiej
1 łyżka soku z cytryny
pieprz, sól do smaku
szczypta cukru 
1 łyżka posiekanego koperku
 
 
pieczone cząstki ziemniaka:
1 kg ziemniaków 
3-4 łyżki oliwy
1 łyżeczka ziół prowansalskich 
1 łyżeczka czerwonej słodkiej papryki
1/2 łyżeczki czosnku granulowanego, solidna szczypta soli

1. Śledzie wymocz w wodzie lub mleku ok. 1 godziny. Następnie osusz i pokrój w paseczki o grubości ok. 1 cm. Cebulę posiekaj w drobną kostkę, ogórki oraz grzyby marynowane w cienkie plasterki.
2. Do miski przełóż majonez, kwaśną śmietanę, musztardę, dodaj do smaku szczyptę pieprzu, soli oraz cukru. Wymieszaj. 
3. Do sosu dodaj cebulę, ogórki, grzyby marynowane i śledzie, skrop je sokiem z cytryny. Dorzuć koperek i ponownie wymieszaj. W razie potrzeby dodaj 1-2 łyżkę śmietany więcej do pożądanej konsystencji sosu.
4. Śledzie odstaw na 30 minut do lodówki, żeby się przegryzły. W tym czasie wyszoruj ziemniaki. Ja zostawiam je ze skórką. Ziemniaki pokrój na ósemki, wrzuć na osolony wrzątek i gotuj ok. 5 minut. Odcedź i osusz.
5. Oliwę połącz z przyprawami. Podgotowane cząstki ziemniaków ułóż na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Nasmaruj z każdej strony marynatą, w tym celu wykorzystałam kuchenny pędzelek, ale możesz to zrobić dłońmi. 
6. Tak przygotowane ziemniaki wstaw do piekarnika rozgrzanego do 180 stopni C, funkcja grzanie góra - dół. Piecz ok. 30 minut, następnie ustaw funkcję grilla i piecz jeszcze chwilę, aż będą złociste. W trakcie pieczenia polecam ziemniaki obracać. Upieczone ziemniaki serwuj ze śledzikiem.
 
Smacznego!:)
 




 
Przepis powstał przy współpracy z Naturalnie Bałtyckie.
 

Share on Google Plus

Autorka: Tysia Gotuje

Cieszę się, że tu jesteś i mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie. Jeżeli skorzystałeś z mojego przepisu zachęcam do wysłania zdjęcia potrawy na tysiagotuje@gmail.com . Zdjęcie za Twoją zgodą opublikuję w galerii Czytelników na Facebooku.
    Komentarze

0 comments:

Prześlij komentarz