Sałatka jarzynowa

Sałatka jarzynowa, czyli królowa sałatek. To tradycyjna polska sałatka, najpopularniejsza w polskich domach. Nie wyobrażam sobie bez niej Świąt i domowych uroczystości. Jest pyszna, pełna warzyw i bez wątpienia każdy z Nas ma swoją ulubioną wersję. Jestem bardzo ciekawa co Ty dodajesz do swojej sałatki jarzynowej? 

 
W ramach kampanii Moc Polskich Warzyw przygotowałam dziś dla Was mój najlepszy przepis na tradycyjną sałatkę jarzynową.
 
 Przepis powstał we współpracy reklamowej w ramach kampanii Moc Polskich Warzyw.

Moc Polskich Warzyw odkryjesz na stronie www.mocpolskichwarzyw.pl

 

Trochę o warzywach, które wykorzystałam do mojej sałatki:

SELER
Seler to warzywo korzeniowe spokrewnione między innymi z marchwią i pietruszką. Najczęściej spotkać można selery korzeniowe oraz naciowe. Korzeniowe są cenione ze względu na intensywny smak i aromat, który nadają przygotowanym daniom. Te popularne warzywa dostępne są w sklepach przez cały rok!
Zawarte w selerach wielocukry są dobrą pożywką dla szczepów bakterii probiotycznych. Dieta uboga w warzywa i owoce sprzyja namnażaniu się patogennych mikroorganizmów. Regularna podaż włókna pokarmowego stymuluje zachowanie równowagi mikrobiologicznej jelit i przewagę przyjaznych szczepów.  
Seler jest produktem niskokalorycznym, dlatego jest tak dobrym wyborem dla osób odchudzających się. Podawany w formie surowej, pieczonej czy gotowanej zapewni uczucie sytości bez nadmiaru kalorii.
 
MARCHEW
To niezwykle popularne, a przede wszystkim lubiane krajowe warzywo. Jej pomarańczowy korzeń jest nie do pomylenia z żadnym innym warzywem. Niewiele osób jednak wie, że marchew występuje w wielu odmianach barwnych od białego, przez żółty, pomarańczowy aż do ciemnofioletowego. Wszystkie zaś pachną i smakują jak wersja podstawowa, czyli pomarańczowa!
Marchew można podawać na różne sposoby od surowej, po tartą, zasmażaną, gotowaną, mrożoną, kiszoną, marynowaną, jako sok czy nawet jako główny składnik ciasta. Ciekawostką jest, że marchew jest blisko spokrewniona z selerem.
Marchew jest niezwykle bogata w beta karoten czyli prowitaminę A. Warto pamiętać, że podając marchew z odrobiną oliwy czy innym tłuszczem, zwiększa się dostępność tej witaminy. Warzywo to jest także źródłem witaminy C, witamin z grupy B oraz witaminy E.
 
PIETRUSZKA
Pietruszka to warzywo korzeniowe spokrewnione z selerem i marchwią. Wykorzystywana zarówno kulinarnie, jak i w przemyśle farmaceutycznym z uwagi na zawartość leczniczych olejków eterycznych.
W kuchni wykorzystuje się zarówno korzeń jak i nać pietruszki. Powstały nawet osobne odmiany uprawiane na dobrze rozwinięty korzeń jak i te uprawiane ze względu na atrakcyjną formę liści. Ciekawostką jest, że nać pietruszki jest niezwykle zasobna w witaminę C, a jej zawartością przewyższa zarówno cytrynę, jak i paprykę! Niestety z uwagi na bardzo niewielkie porcje natki pietruszki dodawane do potraw nie ma ona dużego znaczenia w uzupełnianiu niedoborów tej witaminy.
 
 
Składniki:
na 5-6 porcji
 
4 średnie ziemniaki
3 średnie marchewki
2 średnie pietruszki
kawałek selera
kawałek pora 
1 jabłko
4 większe ogórki kiszone 
4 jajka 
1 puszka groszku konserwowego (300 g) 
3 łyżki majonezu
2-3 łyżki jogurtu naturalnego
1/2 łyżeczki musztardy
świeżo mielony pieprz, sól do smaku

Jajka gotuję na twardo. Oddzielnie gotuję umyte, ale nieobrane ziemniaki. Do ziemniaków dodaję również seler, marchew i pietruszkę w łupinach. Gotuję do miękkości warzyw. Studzę.
Po ostudzeniu jajka obieram i kroję w kostkę. Ziemniaki wraz z pozostałymi warzywami również obieram i kroję w kostkę.
Por drobno siekam. Jabłko i ogórki kiszone również kroję w kostkę. Groszek odsączam z zalewy. Wszystkie składniki łączę ze sobą, doprawiam do smaku świeżo mielonym pieprzem i solą.
Stopniowo dodaję majonez, jogurt naturalny i musztardę w takiej ilości, żeby sałatka po wymieszaniu miała pożądaną konsystencję. Sałatkę podaję schłodzoną, udekorowana natką pietruszki lub koperkiem. 


„Moc Polskich Warzyw” to kampania, która powstała z inicjatywy Zrzeszenia Producentów Papryki Rzeczypospolitej Polskiej. Obok ZPPRP, które koordynuje program, udział w kampanii biorą: Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw, Stowarzyszenie Producentów Pomidorów i Ogórków pod Osłonami, Stowarzyszenie Malinowy Król, Stowarzyszenie Branży Grzybów Uprawnych oraz Stowarzyszenie Czosnek Galicyjski. Kluczowym celem kampanii „Moc Polskich Warzyw” jest edukacja konsumentów na temat różnorodności polskich warzyw, ich właściwości zdrowotnych i odżywczych oraz roli w codziennej diecie. Kampania jest organizowana dzięki wsparciu ze środków finansowych Funduszu Promocji Owoców i Warzyw.

 

Share on Google Plus

Autorka: Tysia Gotuje

Cieszę się, że tu jesteś i mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie. Jeżeli skorzystałeś z mojego przepisu zachęcam do wysłania zdjęcia potrawy na tysiagotuje@gmail.com . Zdjęcie za Twoją zgodą opublikuję w galerii Czytelników na Facebooku.
    Komentarze

0 comments:

Prześlij komentarz