Kluski leniwe

Kluski leniwe, znane również jako leniwe pierogi, to pyszne i szybkie do przygotowania danie, składające się z twarogu, mąki i jajek. Chyba każdy z Nas kojarzy kluski leniwe z dzieciństwa, u mnie mama i babcia zawsze serwowały najlepsze kluski leniwe.
Poniżej znajdziesz mój sprawdzony przepis i proporcje. Ja do klusek leniwych dodaję mało mąki, dzięki czemu po ugotowaniu są miękkie i delikatne. Odcedzone kluski polecam od razu obsmażyć na patelni z masłem. Możecie je lekko podsmażyć lub mocno przyrumienić. 
Jestem ciekawa jaka nazwa funkcjonuje u Was? Leniwe, kluski leniwe czy pierogi leniwe?
My najbardziej lubimy wersję z masłem i cukrem lub jogurtem i owocami. Kluski leniwe można serwować zarówno na słodko jak i wytrawnie. W obu wersjach są pyszne :)


Składniki:
na ok. 50 sztuk
1 szklanka = 250 ml pojemności

500 g twarogu półtłustego lub tłustego 
2 jajka rozmiar M (osobno białka, osobno żółtka)
1 łyżka miękkiego masła
szczypta soli
ok. 3/4 szklanki mąki pszennej (120 g ) + 1 łyżka mąki do wyrabiania klusek 
opcjonalnie 1 łyżka cukru z prawdziwą wanilią jeżeli kluski mają być na słodko

propozycja podania:
masło + bułka tarta
jogurt + owoce
masło + cukier + cynamon itp.


1. Do przygotowania klusek leniwych najlepiej wykorzystać twaróg półtłusty lub tłusty, który można kupić w kostce. Twaróg należy przepuścić przez maszynkę lub przez praskę. 
2. Jajka rozbij, oddzielając białka od żółtek. 
3. Na dno większej miski wsyp połowę mąki i rozprowadź równomiernie (dzięki temu zabiegowi masa serowa nie będzie kleić się podczas wyrabiania. Następnie na warstwę mąki przepuść przez praskę (lub maszynkę) twaróg. Dodaj żółtka, miękkie masło i cukier jeżeli kluski leniwe będziesz serwować na słodko oraz pozostałą mąkę. Teraz wymieszaj całość na jednolitą, serową masę.
4. W osobnej misce ubijaj przez chwilę białka ze szczyptą soli, ale nie na sztywno. Białka wystarczy, że będą miały konsystencję piany. Białka dodaj do przygotowanej masy i krótko połącz najlepiej drewnianą łyżką do uzyskania jednolitej masy. Ciasto przykryj talerzem i wstaw na 10 minut do lodówki. Po lekkim schłodzeniu ciasto będzie bardziej plastyczne. 
5. W dużym garnku zagotuj wodę (ok. 1, 5 litra), dodaj sól do smaku. 
6.  Ciasto wyciągnij z lodówki i podziel na 3 części. Z każdej części wyrób kulę, a następnie wałeczek. Pracuj na blacie lub stolnicy delikatnie oprószonym mąką. Ważne, aby ciasto które aktualnie nie jest wyrabiane przykryć ściereczką, żeby nie wysychało. 
7. Używaną masę połóż na blacie oprószonym mąką i uformuj cienki wałeczek z ciasta o średnicy ok. 2 cm. Dociśnij go lekko i spłaszcz. Następnie pokrój ciasto za pomocą ostrego noża na średniej wielkości leniwe kluski. Możesz zrobić kształt prostokąta lub kroić wałeczki ciasta ukośnie w małe rąby.
8. Tak przygotowanie kluski leniwe przełóż na oprószoną mąką tacę i przechowuj pod przykryciem do czasu gotowania lub gotuj na bieżąco partiami. 
9. Kluseczki wrzucaj do bulgoczącej, osolonej wody. Gotuj ok. 60 - 90 sekund. Za pomocą łyżki cedzakowej odsącz kluseczki i przełóż je na durszlak albo od razu na patelnię z rozgrzanym masłem. Delikatne obsmażenie kluseczek zapobiegnie posklejaniu oraz sprawi, że będą jeszcze smaczniejsze!
Serwuj z ulubionymi dodatkami, np. jogurtem i owocami, masłem i bułką tartą, albo cukrem czy w lżejszej wersji z erytrytolem.

Smacznego! :)Przygotowanie krok po kroku:Na dno większej miski wsyp połowę mąki i rozprowadź równomiernie (dzięki temu zabiegowi masa serowa nie będzie kleić się podczas wyrabiania. Następnie na warstwę mąki przepuść przez praskę (lub maszynkę) twaróg. Dodaj żółtka, miękkie masło i cukier jeżeli kluski leniwe będziesz serwować na słodko oraz pozostałą mąkę. Teraz wymieszaj całość na jednolitą, serową masę.
W osobnej misce ubijaj przez chwilę białka ze szczyptą soli, ale nie na sztywno. Białka wystarczy, że będą miały konsystencję piany. Białka dodaj do przygotowanej masy i krótko połącz najlepiej drewnianą łyżką do uzyskania jednolitej masy. Ciasto przykryj talerzem i wstaw na 10 minut do lodówki. Po lekkim schłodzeniu ciasto będzie bardziej plastyczne. 


Ciasto przykryj talerzem i wstaw na 10 minut do lodówki. Po lekkim schłodzeniu ciasto będzie bardziej plastyczne. W dużym garnku zagotuj wodę (ok. 1, 5 litra), dodaj sól do smaku. Ciasto wyciągnij z lodówki i podziel na 3 części. Z każdej części wyrób kulę, a następnie wałeczek. Pracuj na blacie lub stolnicy delikatnie oprószonym mąką. Ważne, aby ciasto które aktualnie nie jest wyrabiane przykryć ściereczką, żeby nie wysychało. Używaną masę połóż na blacie oprószonym mąką i uformuj cienki wałeczek z ciasta o średnicy ok. 2 cm. Dociśnij go lekko i spłaszcz. Następnie pokrój ciasto za pomocą ostrego noża na średniej wielkości leniwe kluski. Możesz zrobić kształt prostokąta lub kroić wałeczki ciasta ukośnie w małe rąby.Tak przygotowanie kluski leniwe przełóż na oprószoną mąką tacę i przechowuj pod przykryciem do czasu gotowania lub gotuj na bieżąco partiami. Kluseczki wrzucaj do bulgoczącej, osolonej wody. Gotuj ok. 60 - 90 sekund. Za pomocą łyżki cedzakowej odsącz kluseczki i przełóż je na durszlak albo od razu na patelnię z rozgrzanym masłem. Delikatne obsmażenie kluseczek zapobiegnie posklejaniu oraz sprawi, że będą jeszcze smaczniejsze!
Serwuj z ulubionymi dodatkami, np. jogurtem i owocami, masłem i bułką tartą, albo cukrem czy w lżejszej wersji z erytrytolem.
Share on Google Plus

Autorka: Tysia Gotuje

Cieszę się, że tu jesteś i mam nadzieję, że zostaniesz ze mną na dłużej. Zapraszam do śledzenia mnie na Facebooku, Twitterze oraz Instagramie. Jeżeli skorzystałeś z mojego przepisu zachęcam do wysłania zdjęcia potrawy na tysiagotuje@gmail.com . Zdjęcie za Twoją zgodą opublikuję w galerii Czytelników na Facebooku.
    Komentarze

0 comments:

Prześlij komentarz